Upoznajte pobednike Lush Spring Prize 2023.



Upoznajte pobednike Lush Spring Prize 2023.

Sad kad je vaša kozmetička rutina prošla re-wilding s Lush proizvodima, što je sledeće? Da li želite isto i za svoj dom i zajednicu? Ili re-wilding za svijet?



Zamislite svoj grad napredan, bogat i zelen. Kako bi to moglo da izgleda? Jestive šume rastu tamo gde je beton nekada pokrivao zemlju; ptičja pesma zamenjuje buku automobilskih motora; ljudi žive u skladu sa mestom čiji su deo i čine ga bujnim.


Ostaviti svet boljim nego što smo ga zatekli zapravo je jedan od osnovnih ciljeva kompanije Lush. Da bismo to uradili, kreiramo etičke vegetarijanske i veganske proizvode sa pažljivo odabranim sastojcima, a takođe doniramo sredstva fantastičnim organizacijama širom sveta kroz nekoliko Giving strimova.


Jedna od njih je Lush Spring nagrada, ceremonija dodele nagrada koja se održava svake dve godine i slavi one koji obnavljaju ekološke i društvene sisteme oko sebe. To je jedna od dve bijenalne nagrade, druga je Lush Prize, koja se fokusira na borbu protiv testiranja na životinjama, a dodeljuje se u godinama kada se Lush Spring nagrada ne dodeljuje. Obe nagrade se dodeljuju u partnerstvu sa časopisom Ethical Consumer.


2023. godine, sedamnaest izuzetnih organizacija dobilo je Lush Spring nagradu. Njihov rad obuhvata ceo svet i pokazuje nam jedinstvenost regeneracije u kontekstu različitih ljudi, mesta i kultura. Od regenerativne proizvodnje hrane koju vode izbeglice u Rvamvanja Rural Fondaciji u Ugandi; permakulturni uzgoj hrane sa marginalizovanim farmerima u Bejvani, Indija, i Mikorama, Grčka, podučavajući zajednice da uzgajaju pečurke kao ishranu bez mesa. Sada u svom petom ciklusu, Lush Spring Prize je dodelio više od 1.000.000 funti za 69 regenerativnih organizacija širom sveta.


„Regeneracija je verovatno najveća tehnologija koju nam je planeta Zemlja dala u ovih 3,8 milijardi godina. Tomas de Lara iz Cities CAN B jedan je od sudija u žiriju koji je ove godine odlučivao o Lush Spring Prize. Žiri pozdravlja glasove različitih regenerativnih pokreta kao što su permakultura, agroekologija ili biomimikrija. Tomas objašnjava, "kroz razumevanje i duboko slušanje prirode, možemo evoluirati u bolju civilizaciju koja je integrisana sa tokom života."


Regeneracija se često sastoji od slušanja i učenja o tome kako funkcionišu zdravi ekosistemi. Kako možemo da učimo od prirode i primenimo je na sopstvene živote i zajednice? Silvana Nihua, predsednica nagrađivane Organizacion Vaorani de Pastaza (OVAP) u Ekvadoru, kaže nam da su regenerativne prakse sastavni deo mnogih domorodačkih kultura. Zaštita prava i kulture urođenika je neupitan korak koji kreatori politike moraju preduzeti da bi stvorili uspešan, bujan svet. Silvana kaže: „Čuvanje znanja i prakse naših predaka je od suštinskog značaja za zaštitu naših teritorija. To je ista mudrost predaka, koja se prenosi sa kolena na koleno hiljadama godina i koja uči kako da se živi sa prirodom“.


Da li ste spremni da učinite nešto i pridružite se revoluciji regeneracije? Započnite tako što ćete se inspirisati dobitnicima Lush Spring Prize 2023 i njihovim radom. Postoji li nešto što biste mogli naučiti od njih i prilagoditi svojoj oblasti?


Učestvujte i saznajte više na vvv.springprize.org


Džejms Aterton